• ბიზნესი და ტურიზმი
ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი, როგორც საგანმანათლებლო სტრუქტურული ერთეული, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ყველაზე დიდი ფაკულტეტია, რომელიც საგანმანათლებლო პროგრამებს სწავლების ორ საფეხურზე, ბალაკავრიატსა და მაგისტრატურაზე, ახორციელებს. თეოლოგიის სადოქტორო პროგრამაზე მუშაობა მიმდინარეობს, რომელიც დიდი ალბათობით, 2020 წლის დასრულებამდე დაემატება.
ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი, უნივერსიტეტის მისიისა და სტრატეგიული გეგმიდან გამომდინარე, მიზნად ისახავს მოამზადოს ერთი მხრივ, ფართო და ინტერდისციპლინური განათლებისა და ცოდნის სწრაფად განახლების უნარის მქონე სპეციალისტი. მეორე მხრივ, კონკურენტუნარიანი, კვალიფიციური, მაღალი სამოქალაქო პასუხისმგებლობისა და პროფესიული ეთიკის მქონე შესაბამისი დარგის სპეციალისტი;
ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი 6 საგანმანათლებლო პროგრამას ახორციელებს. კერძოდ:
1. თეოლოგიის საბაკალავრო პროგრამა;
2. თეოლოგიის სამაგისტრო პროგრამა;
3. საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამა;
4. პოლიტიკის მეცნიერების საბაკალავრო პროგრამა;
5. ფსიქოლოგიის საბაკალავრო პროგრამა;
6. სოციოლოგიის საბაკალავრო პროგრამა;
ზემოთაღნიშნული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელი აკადემიური და მოწვეული პერსონალი დაკომპლექტებულია, როგორც ადგილობრივი, ასევე უცხოელი მაღალკვალიფიციური პროფესორებით, რომელთა ლექცია-სემინარები სწავლების თანამედროვე მეთოდების გამოყენებით მიმდინარეობს. ამავდროულად, სემესტრში რამდენჯერმე, აკადემიური და ადმინისტრაციული სასწავლო მობილობის ფარგლებში, საერთაშორისო პარტნიორი უნივერსიტეტების პროფესორები ფაკულტეტს ლექციებისა და ტრენინგ-კურსების ჩატარების მიზნით სტუმრობენ.
ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი სტუდენტთა პროფესიული უნარ-ჩვევების გამომუშავებაზეა მიზანმიმართული. აღნიშნულის მისაღწევად, ფაკულტეტი მაქსიმალურად ორიენტირებულია კურიკულუმის გარეშე აქტივობებში, სხვადასხვა სახისა და შინაარსის პროექტებში, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციებსა და სხვა სახის ღონისძიებაში სტუდენტთა აქტიურ ჩართვას ხელი შეუწყოს.
ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი მრავალ ევროპულ უნივერსიტეტთან აქტიურად თანამშრომლობს, როგორებიცაა: პოლონეთის, საფრანგეთის, იტალიის, გერმანიის, ესპანეთისა და სხვ. წამყვანი უნივერსიტეტების შესაბამისი ფაკულტეტები. სტუდენტებს ვთავაზობთ გაცვლით პროგრამებს, როგორც Erasmus + და სხვა გრძელვადიანი სასწავლო მობილობის, ასევე მოკლევადიან პროგრამებს, საერთაშორისო ზამთრისა და საზაფხულო სკოლებს, საერთაშორისო ტრენინგ-კურსებსა და სხვ. განსაკუთრებით აღსანიშნავია FUCE სტიპენდია, რომელიც სპეციალურად სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის სტუდენტებისთვისაა განკუთვნილი.
სამეცნიერო საქმიანობის წარმართვა ფაკულტეტისთვის პრიორიტეტია. ამ მიზნით, გამოიცა და ითარგმნა არაერთი წიგნი, სახელმძღვანელო, სტატია და ჟურნალი. ყოველწლიურად გამოიცემა ჟურნალი „დიალოგი“ და პოსტ-საბჭოთა კვლევების ჟურნალი. ფაკულტეტზე შემდეგი კვლევითი ინსტიტუტი და ცენტრი მოქმედებს:

Faculty of Humanities and Social Sciences as an educational structural unit is the largest faculty of Sulkhan-Saba Orbeliani University, which implements his educational programs at undergraduate (BA) and postgraduate (MA)levels. From the 2021 it is supposed to be offered Doctoral Program in Theology as well.
Faculty of Humanities and Social Sciences, according to the University’s mission and plan, aims to prepare competitive and qualified students with high civic responsibility, professional ethics and with extensive and interdisciplinary competence.
The Faculty of Humanities and Social Sciences implements 6 educational programs. Notably:
- Bachelor Program in Theology;
- Master program in Theology;
- Bachelor Program in International Relations;
- Bachelor Program in Political Science;
- Bachelor Program in Psychology;
- Bachelor Program in Sociology;
The academic and visiting staff which implement above-mentioned educational programs are both local and foreign professors whose lectures-seminars are conducted by using modern teaching methods. At the same time, there are foreign professors from partner Universities who visit the university in frame of academic mobility and held lectures and training courses for our students.
The Faculty of Humanities and Social Sciences aims to develop students' professional skills. To achieve this, the faculty encourages students as much as possible to engage them in a variety of activities, such as panel discussions, trainings, debates and at local or international scientific conferences.
The Faculty of Humanities and Social Sciences actively
collaborates with European universities and encourage students and staff to participate in exchange program such: Erasmus+, Bilateral exchange programs, FUCE scholarship. Last one is exclusively for students from the faculty Humanities and Social Sciences of Sabauni).
Conducting scientific activities is a priority for the faculty. To this end, numerous books, , articles, and magazines have been published and translated. The faculty publishes an annual scientific journals „Dialogue“ and the „Journal of Post-Soviet Studies“.
There are several research institutes and centers at the faculty:
- Institute of Post-Soviet Studies;
- Research Institute of Theology and Philosophy;
- Center for Social Teaching of the Church;
Involvement of students in research activities and projects is one of the main priorities of the faculty.